Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Plików Cookies.

Wyrażam zgodę

Umowa na realizacj─Ö programu OCEAN 2020 podpisana, Bruksela, 28 marca 2018 roku

28 marca 2018 roku w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli podpisano umow─Ö na realizacj─Ö projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA) OCEAN 2020. Celem projektu jest rozbudowa potencja┼éu bezza┼éogowych platform  powietrznych,  nawodnych oraz podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich znajduj─ůcych si─Ö na wodach terytorialnych Unii Europejskiej. W┼Ťród cz┼éonków konsorcjum, sk┼éadaj─ůcego si─Ö z europejskich instytucji i firm, Polska reprezentowana jest przez wchodz─ůcy w sk┼éad Polskiej Grupy Zbrojeniowej O┼Ťrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM).

Projekt OCEAN 2020 jest najwa┼╝niejszym ogólnoeuropejskim wojskowym projektem badawczym, który uzyska┼é finansowanie z dotacji unijnych w wysoko┼Ťci oko┼éo 35 milionów euro. Do realizacji projektu powo┼éano konsorcjum z┼éo┼╝one z 42 partnerów z 15 krajów, którego liderem jest w┼éoska firma Leonardo. CTM wniesie do projektu swoje do┼Ťwiadczenie z budowy i integracji morskich systemów obserwacji, zarówno l─ůdowych, jak i okr─Ötowych, które zosta┼éy opracowywane na rzecz Marynarki Wojennej RP. Efekty prowadzonych prac finalnie prze┼éo┼╝─ů si─Ö na zwi─Ökszenie efektywno┼Ťci kontroli obszarów morskich wokó┼é Unii Europejskiej.


– Uczestnictwo O┼Ťrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w tak donios┼éym przedsi─Öwzi─Öciu jest dla nas wa┼╝nym wydarzeniem, które nie tylko pozwoli wnie┼Ť─ç do projektu nasze do┼Ťwiadczenia, ale równie┼╝ pozwoli na pog┼é─Öbienie relacji pomi─Ödzy europejskimi podmiotami przemys┼éowymi – powiedzia┼é dr in┼╝. Andrzej Kilian, prezes zarz─ůdu OBR CTM S.A.


– Jeste┼Ťmy przekonani, ┼╝e nasze wspólne prace w ramach konsorcjum, pozwol─ů na wypracowanie spójnego, innowacyjnego rozwi─ůzania europejskiego w zakresie opracowania zintegrowanego systemu powiadamiania o sytuacji na obszarach morskich Unii Europejskiej – doda┼éa Joanna Sztiller, wiceprezes zarz─ůdu OBR CTM S.A.


Projekt zak┼éada przeprowadzenie dwóch ─çwicze┼ä morskich, których scenariusze b─Öd─ů opracowane przez uczestników programu OCEAN 2020. Pierwszy z nich realizowany b─Ödzie na Morzu ┼Üródziemnym (w 2019 r.), w którym rol─Ö wiod─ůc─ů odgrywa─ç b─Ödzie firma Leonardo w oparciu o wydzielone jednostki  Marina Militare – marynarki wojennej W┼éoch. Natomiast drugi przebiega─ç b─Ödzie na Morzu Ba┼étyckim (w 2020 r.), we wspó┼épracy z  Svenska Marinen – marynark─ů wojenn─ů Królestwa Szwecji oraz wybranymi podmiotami przemys┼éu obronnego. Dane zebrane podczas tych prób zostan─ů po przetworzeniu przes┼éane do prototypowego europejskiego centrum dowodzenia i kontroli w Brukseli.